27 Şubat 2010 Cumartesi

Boğaziçi Endüstri Mühendisliği Bölümü

Üniversitenin tarihi geçmişi 1863 yılında kurulan Robert Kolej'ine kadar dayanıyor.Endüstri Mühendisliği Bölümü 1973 yılı Ekim ayında kurulmuştur.Odtü ve İtü'ye nazaran daha yeni bir bölüm.Ders programına bakarsak temel mühendislik dersleri,Yöneylem Araştırması 1-2-3,Programlama,Sistem Benzetimi,Malzeme Bilimi,İmalat Malzemeleri ve Süreçleri,Tesis Tasarımı ve Planlama,Tedarik Zinciri Yönetimi,Kalite Mühendisliği dersleri zorunlu olarak okutuluyor.Ders programında gözüme eksiklik olarak çarpan Üretim Planlama ve Kontrol dersinin olmayışı.Gerçekten böyle temel bir endüstri mühendisliği dersinin bu bölümde yer almaması beni çok şaşırttı.

Laboratuar imkanları açısından İTÜ'ye oldukça yakın olduğunu görüyorum.Bölümde Esnek Otomasyon ve Zeki İmalat Sistemleri,Üretim Yönetim Sistemleri,Sosyo-ekonomik sistem dinamiği ve ergonomi laboratuarları bulunuyor.

Bölümün öğrenci değişim programında diğer bölümlerden ileride olduğunu görüyorum.ABD,Kanada,İtalya,Avustralya,Çin,Japonya'daki bazı endüstri mühendisliği bölümleriyle öğrenci değişim programı yürütülüyor.

Akademik kadroya bakarsak tam zamanlı olarak çalışan 8 Prof.DR.,5 Doç.Dr.,4 Yrd.Dç.Dr. bulunuyor.Bölüm üyelerinden göze çarpan isim Prof Dr. Gülay Barbarosoğlu hatırlarsanız bir aralar Kandilli Rasathanesinin yöneticiliğini yapmıştı.

Bölümdeki akademik kadronun gerçekleştirdiği yayınlara buradan bakabilirsiniz.

İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü

İTÜ İşletme Fakültesi Maçka Kampüsünde yer alan itü endüstri mühendisliği bölümü ülkeminiz güzide okullarından biridir.Bölümün akademik kadrosunda yer alan Yrd.Doç.Dr. Murat Baskak,Prof Dr. Mehmet Tanyaş ile Üretim Planlama ve Kontrol isimli bir ders kitabı yazmışlardır.Şu an kitap pazarında ilk türkçe üretim planlama ders kitabıdır.Üretim Planlama dersinizde çok işe yarayacağını düşünüyorum.

İTÜ Endüstri Mühendisliği bölümü de ODTÜ gibi köklü bir geçmişe sahiptir.Bölümün akademik kadrosuna bakarsak şu an tam zamanlı olarak çalışan 8 profesör,2 doçent,7 yardımcı doçent ve 7 öğretim görevlisi bulunuyor.Akademik kadro içinde yazdıkları ders kitaplarıyla göze çarpan isimler :Yrd.Doç.Dr. Murat Baskak,Prof Dr. Haluk Erkut.

lisans programında 3 defa staj (atölye,üretim ve yönetim) yapma zorunluluğunuz var.Ayrıca Southern Illinois üniversitesiyle ortak çift diploma programı mevcut.Ders planına bakarsak temel mühendislik dersleri,Sistem analizine giriş,Takım Tezgahları,İş Bilim,İş Etüdü,Yöneylem Araştırması 1-2,Sistem Simülasyonu,Bilgisayar Bütünleşik Üretim Sistemleri,Üretim Planlama ve Kontrol,Kalite Kontrol,Tesis Planlama,Malzemeler Yönetimi dersleri zorunlu olarak okutuluyor.Sağdan soldan aldığım duyumlara göre pratik yanının ODTÜ'ye nazaran daha ağır bastığını,ODTÜ'nün ise ders programlarını daha çok teorik kısmına yüklendiğini biliyorum.

Ekim 2003’te ABET komitesinin incelemelerinden sonra, Endüstri Mühendisliği Bölümü 6 yıl süreli olan eşdeğerlik sertifikası almıştır. ABET uygulamalı bilimler, hesaplama, mühendislik ve teknoloji alanlarında, yüksekokul ve üniversite programlarının akreditasyonu ile tanınan bir kuruluştur ve bu alanları temsil eden 30 tane profesyonel ve teknik kurumdan oluşan bir birliktir.

Son 5 yıl içinde bölüm tarafından gerçekleştirilen sempozyum,konferans ve endüstriyel projelere buradan bakabilirsiniz.

Bunların dışında Bölüm Lojistik ve Tedarik Zinciri Yöneticiliği,İnsan Kaynakları Yöneticiliği,Kalite Yöneticiliği,Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanlığı,Sağlık İşletmeleri Yöneticiliği alanlarında sertifika programı hizmeti vermektedir.

Bölümün Endüstri Mühendisliği öğrenci kulübü etkin bir şekilde faaliyet gösteriyor.

Fakülte Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar merkezi ve TEGAM olmak üzere 2 araştırma merkezine sahiptir.

Fakültenin Benzetim,Bilgisayar,Ergonomi,kullanılabilirlik,RFID,Üretim laboratuarı mevcut.Diğer Endüstri Mühendisliği Bölümleriyle kıyaslarsak pratik kazandırma ve laboratuar imkanları açısından en iyi bölüm olduğunu söyleyebilirim.

ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü

Sizler için ODTÜ EM Bölümünü mercek altına aldım.Özellikle ÖSS sınavından sonra tercih yapacak adaylara faydalı olacağını düşünüyorum.

ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Türkiye'nin ilk EM bölümüdür ve köklü bir geçmişe sahiptir.Bölümün Verimlilik Topluluğu ve SistEM olmak üzere 2 önemli dergisi vardır.Bölümün akademik kadrosuna bakarsak şu an tam zamanlı olarak çalışan 7 Profesör ve 14 yardımcı prof. bulunuyor.Bölümün yapısı ABD üniversitelerine oldukça benzemektedir.Akreditasyon açısından uyumluluk sorunu taşımıyor.Lisans ders müfredatında zorunlu olarak temel mühendislik dersleri, Yöneylem Araştırması 1-2-3,Sistemler ve Kontrol,Mühendisler için Yönetim,Üretim ve Servis İşlemleri Planlaması 1-2,İş sistemleri analizleri ve tasarımı (iş etüdü),Üretim ve Servis Bilişim Sistemleri,Simülasyon,Sistem Bilimi,Kalite Planlama ve Kontrol,Sistem Tasarımı 1-2 dersleri okutulmaktadır.Yorum olarak şöyle söylebilirim ders müfredatı Sistem Mühendisliği ve Yöneylem Araştırması üzerine yoğunlaşmaktadır.İmalat kısmının biraz zayıf kaldığını söylebilirim.İmalat mühendisliği,İmalat Sistemleri gibi dersler müfredatta yok.Bölümün lisans ve yüksek lisans programları dışında Mühendislik Yönetimi programı bulunmaktadır.

Faaliyet olarak bölüm ayda 3 defa seminerler düzenliyor.Yurtdışında eğitimini devam ettirmiş Odtülü mezunlar da bu seminerlere destek veriyorlar.Odtü kültürü,Odtülü kavramı,birbirini tutma,yardımlaşma-dayanışma kimliği öğrencilerin içine işleniyor.

Arada bir nadiren bölüm tarafından konferanslar,workshoplar düzenleniyor.

Yıllık olarak da bölümdeki akademik kadronun gerçekleştirdiği akademik çalışmalar makaleler yayınlanıyor.2009'da 5,2008'de 13,2007'de 12,2006'da 10,2005'de 3,2004'de 14,2003'de 5 tane olmak üzere toplam da 62 adet akademik çalışma gerçekleştirilmiş.Yanlış saydıysam af ola :)

Bölüm 1999 yılında bilgisayar laboraturında revizyona gitmiş ve sistemini yenilemiş.Monitörler LCD olmasa da idare eder :) Bizimkiler LCD bu arada :).Notebook veya Netbook unuzu açıp wireless ile internete de bina içinden bağlanabilirsiniz.

Bölüm binası içinde en göze hoş gelen kısım çalışma odaları.Teras katında manzaralı ferah bir yerde öğrenciler çalışabiliyorlar.

Erol Sayın'ın yürüttüğü mezunların birbiriyle haberleşmesi için bir mail listesi de var.1500 den fazla Odtü EM mezunu buraya üye.

On-line SAP R/3 Stok Kontrol Uygulaması

On-line SAP R/3 Stok Kontrol Uygulaması

Bir kuruluşun rekabetçiliği bilgi akışı ve malzeme akışının etkinliğine bağlıdır.Bilgi sistemleri,özellikle bilgisayar tabanlı olanlar büyük ölçüde etkili bir iletişim içinde kuruluşa katkı yaparlar.Şirketler için rekabetçi olmak,doğru zamanda doğru bilgiye erişebilmeleri demektir.Bir kurumsal kaynak planlama sistemi kuruluş içinde iletişimi geliştirmeye yardım edebilir.Bu makalede yazarlar SAP R/3 ile dünya çapında operasyonlar gerçekleştiren büyük bir şirkette potansiyel yıkıcı envanter durumunun nasıl kurtarılacağını gözler önüne seriyorlar.Makale detaylı olarak çeşitli tesislerde (üretim ve depolama) sistem gereksinimlerinin değerlendirmesini,bu gereksinimleri karşılamaya yönelik SAP R/3 konfigürasyonunu tarif etmektedir.
Mandal P.,Gunasekaran A. Application of SAP R/3 in on-line inventory control Int. J. Production Economics 75 (2002) 47–55

Makaleyi İndirmek için tıklayın

24 Şubat 2010 Çarşamba

ABD'de En İyi Endüstri Mühendisliği Bölümleri

2008 yılında ABD'de yapılan bir araştırmaya göre en iyi Endüstri Mühendisliği bölümleri seçilmiştir.Sıralama aşağıdaki gibidir.

2008 2007
1 1 Georgia Institute of Technology*
2 2
University of Michigan–Ann Arbor*
3 3 Purdue University–West Lafayette (IN)*
4 4 Pensilvania State University *
5 4 University of California–Berkeley*
6 7 Stanford University (CA)
7 9 Northwestern University (IL)
8 6 Texas A&M University–College Station*
9 10 Virginia Tech*
10 8 University of Wisconsin–Madison*
11 12 Cornell University (NY)
12 13 Massachusetts Institute of Technology
12 11
University of Illinois–Urbana-Champaign*
14 14 Ohio State University*
14 21 University of Southern California
16 20 University of Florida*
16 - University of Pittsburgh*
18 16 Columbia University (Fu Foundation) (NY)
18 15 North Carolina State University -Raleigh*

Dilerseniz birinci sıradaki Georgia Teknoloji enstitüsünde yer alan endüstri ve sistem mühendisliği bölümünü kısaca bir inceleyelim.

Bölümde İstatistik,Yöneylem Araştırması,Endüstri Mühendisliği ve Algoritmalar-kombinasyonlar-optimizasyon olmak üzere 4 tane anabilim dalı yer alıyor.Gerçekten bu bölüm ABD'de 1. olmayı faaliyetleriyle hakediyor.Sanayi-üniversite işbirliği bağlamında tedarik zinciri ve lojistik enstitüsü kurmuşlar.Yaptıkları çalışmaları görünce büyülenmemek elde değil.Bölümün akademik kadrosuna bakarken üç isim de dikkatimi çekti "Hayriye Ayhan".Hayriye Ayhan bu bölümde profesör yardımcısı ünvanında görev alıyor.Kendisi Boğaziçi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve yüksek lisansını Texas Üniversitesinde yapmış.Böyle ABD'nin en iyi endüstri mühendisliği bölümünde Türk kardeşlerimizin de bulunması çok gurur verici.Tabii ki Özlem Ergün ü de unutmamak lazım :).Profesör yardımcısı ünvanıyla görev alıyor.Pınar KeskinOcak da profesör yardımcısı ünvanında.Kendilerine Georgia Teknoloji Enstitüsünde başarılar dilerim.

18 Şubat 2010 Perşembe

Otomotiv Sektöründe ERP Uygulamalarına Örnekler

* EDI ile müşteri siparişleri, temrinleri ve gün içindeki değişimleri de dâhil olmak üzere içeri alınır. Özellikle bazı müşterilerin bakiye (önceki irsaliyeden kalan miktar, hatalı gönderim vs) revizyonlarını takip etmek önemlidir,
* Kesilen İrsaliyeler, araç firmadan ayrılmadan elektronik olarak EDI ile müşteriye iletilir (ASN). Kesilen Faturalar da, aynı şekilde kesim işlemi ardından elektronik olarak EDI ile müşteriye iletilir,
* Otomotiv Sektöründe yan sanayiler için "Satış Fiyatları" ilgili ayın sonunda oluşur; dolayısı ile kesilen faturalar bir ay önceki fiyattan kesilir; ay sonu tüm faturaların yeniden fiyatlanması gerekir ki yoğun üretimlerde bu 40-50 bin kalemi bulur. Tüm bu faturalama işlemleri için fiyat farkları (değer iade, fiyat farkı) otomatik oluşur,
* Üstteki maddeye ilişkin yan sanayi de satış fiyatlarını geç belirlediğinden, yan sanayinin tedarikçi fiyatları da geç belirliyor olabilir; çoğu yan sanayinde böyledir. Dolayısı ile satın alma faturalarının fiyatları da ay sonun da otomatik olarak revize edilir,
* Değişen siparişlerin üretim ayaklarının takibi, tedarikçi programlarının oluşturulması işlemleri, geliştirilen kontrol ekranları sayesinde çok basittir, tek bir ekrandan, tüm malzemelerle değerlendirip, takip eden altı ayın programları oluşturulabilir,
* Üretim Simülasyon Uygulamaları ile kapasite tahminleri yapılabilir,
* Projelendirme yapılarak, ilgili proje ile ilgili detaylı takip yapılabilir (Proje ile ilgili malzeme, kalıp v.b. harcamalar, gelir takibi... gibi),
* Müşterinin, tedarikçilerinden aylık olarak istediği göstergeler ayrı ayrı uygulamalarda hesaplanır (QOS),
* Düzeltici Faaliyet Takibi (DFT) ve Önleyici Faaliyet Takibi (ÖFT) sistemden yönetilir,
* Dizayn ve Proses Hata Analizleri (DFMEA ve PFMEA) ile ilgili uygulamalar yapılır ve bunların gözden geçirme tarihleri ve dokümanları sistemden takip edilir,
* Kalite Yönetim Sistemi ve diğer bütün dokümanlar Doküman Yönetimi sayesinde daha kolay takip edilir ve yönetilir,
* Malzeme izlenebilirliği otomotiv devlerinin istediği gibi sağlanır.Dilara Gürdal

IAS Türkiye
Danışmanlık Bölüm Müdürü

makaleyi okurken bazı kavramlar size yabancı gelmiş olabilir.Aşağıda bu teknik kavramların kısa açıklamaları yer alıyor.

EDI:Elektronik Veri değişimi.Farklı kuruluşlardaki uygulamalar arasında yapısal veri değişimidir.Elektronik ticaret uygulamaları gibi.
DFT-ÖFT: Kalite Yönetim Sistemi kapsamında firmada uygulanmakta olan bütün süreç ve faaliyetlerde ortaya çıkan uygunsuzlukların tekrarını önlemek, uygunsuzluğa neden olan kaynakların tespit edilerek alınacak faaliyetleri planlamak, takip ve talep etmek, alınan faaliyetlerin izlenmesi ve sonuçlarının takip edilmesi için ilgili yöntem, sorumluluk ve yetkileri tanımlamaktır.

Open Source ERP Çözümleri

Open Source ERP paket programları açık kaynak linux gönüllüleri tarafından oluşturulan ortak paylaşım yazılımlardır.Open Source yazılımlar diğer ücretli yazılımlara göre genelde ücretsiz olarak sunulur.Çünkü imece usulü ortaklaşa geliştirilen yazılımlardır.Ücretli yazılımlara göre avantajlı dezavantajlı yönleri vardır.Dilerseniz open source erp paketlerini kısaca inceleyelim.

Open ERP
ücretli
www.openerp.com

yazılımın kurumsal modeller,lojistik,finans,insan kaynakları,crm,proje yönetimi,günlük üretkenlik,etkili iletişim,iş süreç yönetimi gibi özellikleri bakmak için tıklayınız

erp pakedini online olarak buradan test edebilirsiniz.

Erp paketlerinin fiyatlarını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.


OpenBravo
ücretli
http://www.openbravo.com/


Pakedin demo sürümünü görmek için tıklayınız

Paket hakkında genel bilgiyi buradan alabilirsiniz.

OpenTabs
ücretli

www.opentabs.org

Programın demo sürümü için tıklayın

The Apache Open For Business Project

http://ofbiz.apache.org/

programı indirmek için tıklayınız


XTuple

programın ücretsiz demosunu buradan indirebilirsiniz.

OpenPro

www.openpro.com

Programın demosu sitede yer almıyor.Şuradan şirketle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca diğer open source erp paket programlarını göz atmak ve bunları bir liste halinde karşılaştırmak istiyorsanız şuraya göz atmakta fayda var.

Akros Çimento ve Yatırım

Başbakanlık Yatırım Ajansı, Akros Çimento’yla birlikte Bursa’da 175 milyon Euro’luk bir yatırımı duyurdu. Akros Çimento, Bursa’da 500 kişiye istihdam kapısı açıp, 2.5 milyon ton çimento üretecek."firma burada 500 kişilik işgücü ihtiyacını hesaplamış ve 2.5 milyon tonluk üretim gereksinimini bulmuş.Peki nasıl bulmuş olabilir?.Üretim gereksinimleri ana üretim planından gelen talep tahmini bilgileriyle yapılır.Bütünleşik üretim planlama da anlattığımız gibi ne kadar işgücüne ihtiyacımız olduğu da bu yöntemle hesaplanır."


BURSA’nın Yenişehir ilçesinde, toplam 175 milyon Euro’luk yeni yatırımla çimento, beton üretim tesisleri, prefabrik inşaat elemanları, yapı endüstrisi işlemleri ve yapı kimyasalları üretecek bir entegre tesis kurulacak."Tesis planlama dan bahsediliyor.Böyle bir tesis kurulmadan önce tesis yer seçimi,tesisin düzenlenmesi ve kurulması yapılır". Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Akros Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Akros Çimento) tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, tesislerde yıllık 2 milyon 500 bin ton üretim yapılacak ve ürünler ağırlıklı olarak Rusya ve Afrika ülkelerine ihraç edilecek. 70-100 milyon Euro dolayında ihracat yapması planlanan tesis için ilk etapta 500 kişi de işe alınacak. Türk-Rus ortaklığı ile hayata geçirilecek yatırım bu bölgede çimento hammaddesiyle çevrili 760 dönüm arazi üzerinde yer yapılacak. Nisan 2010’da temelin atılması, 2012 yılı başında da üretime geçilmesi bekleniyor."Stratejik uzun dönemli planlama firma tarafından gerçekleştiriliyor."

Türkiye yıllık cirosu yaklaşık 30 milyon dolar olan grup, yeni tesis ile Türkiye çimento üretiminde yüzde 8-9’luk pay hedefliyor.

Projenin yıllık 5 milyon ton çimento üretim kapasitesine göre planlandığını ve ilk etapta Türkiye’nin yıllık gayri safi milli hasılasına 250 milyon dolar tutarında katkı sağlanacağını vurgulayan Akros Çimento Genel Müdürü Hakan Büyüksaraç, “Tüm yöre halkının destek verdiği bu yatırımı hayata geçiriyor olmaktan gururluyuz” dedi. Büyüksaraç yatırımın hayata geçirilmesi adına attıkları her adımda Başbakanlık Yatırım Ajansı’ndan da büyük destek aldıklarını söyledi.

13 Şubat 2010 Cumartesi

bütünleşik üretim planlama-araştırma

Bütünleşik üretim planlama ya geçilmeden önce master ana üretim planlama’dan gelen periyotlara göre talep bilgileri sisteme girilir.Bütünleşik üretim planlama, işçi kiralama,işçi çıkarma,fazla mesai,fason,stok düzeyi,backorders(sipariş iptali) kararlarını vermek için uygulanır.Bütünleşik üretim planlama orta dönemli planlamayı kapsar bazı kaynaklarda bu dönem 2-18 ay,3-18 ay,12-24 ay olarak belirtilir.

11 Şubat 2010 Perşembe

Yönetim Danışmanlığı Şirketleri-I

Bugün sizlerle Türkiye'de yönetim danışmanlığı hizmeti veren şirketleri,firmaları mercek altına alıyoruz.


Gelişim Yönetim Sistemleri A.Ş.


Hizmet Yaptığı Alanlar:

Kalite Yönetim Sistemi (ISO 9001)
FSC CoC : Orman Yönetim Konseyi Koruma Zinciri Sertifikası
Çevre Yönetim Sistemi (ISO 14001)
İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi (OHSAS 18001)
Otomotiv Sektörü için Kalite Yönetim Sistemi (ISO / TS 16949)
6 Sigma
Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi (ISO 20000)
Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 27001)
Gıda Güvenlik Sistemi (ISO 22000, HACCP, BRC, IFS)
Toplam Kalite Yönetimi
CE İşareti
Tıbbi Cihazlar İçin Kalite Sistemi (EN 46001) / ISO 13485
Entegre Sistemler (ISO 9001 ISO 14001 OHSAS 18001 SA 8000 vs.)
Stratejiler ve İnsan Kaynakları
Kurumsallaşma ve Yeniden Yapılanma
Stratejik Planlama
Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi

Ayrıca şirketin web sayfasında bol sayıda makale,seminer bilgileri yer alıyor.Web sayfalarını içerik olarak çok beğendiğimi söyleyebilirim.Kullanıcıları bilgilendirme açısından çok yararlı buldum.

şirketin web adresi:www.gelisim.org

İDE Yönetim Danışmanlığı Management Consulting

Danışmanlık Yaptığı Alanlar:
İnsan Kaynakları

Yönetim Bilgi Sistemleri:Hedef belirleme ve yaygınlaştırma,raporlama altyapısı,dahili kontrol sistemleri

Teknolojik Çözümler:Yetkinlik yazılımı,Hedef yönetimi yazılımı,360 derece geribildirim yazılımı

ayrıca web sayfasında e-danış bölümüü altında interaktif müşteri hizmeti sağlanıyor.

şirketin web adresi:www.ideconsulting.com

Hermes Yönetim Danışmanları Eğitim Merkezi

Hizmet Yaptığı Alanlar:Yönetim,kalite yönetim,insan kaynakları ve eğitim danışmanlığı

Şirketin birçok konuda seminer programı mevcut.Referans olarak gösterdiği şirket yelpazesinin de çok geniş olduğunu söyleyebilirim.Referansları içinde  THY,Akbank,Metro,Alarko gibi büyük firmalar var.Web sayfasında şirketin "basında biz" isimli bir bölümü de var.Buradan şirketin ne kadar güçlü bir yönetim danışmanlığı şirketi olduğunu anlayabiliriz.

şirketin web adresi:www.hermesedu.com.tr


Yordam Danışmanlık Hizmetleri

Hizmet Yaptığı Alanlar:Şirketin hizmet alanları kurumsal ve bireysel hizmet olmak üzere ikiye ayrılıyor.Kurumsal hizmetler altında Yönetim danışmanlığı,İK yönetim danışmanlığı,insan kaynakları kişisel gelişim,pazarlama ve satış,bankacılık-finans ve yönetim geliştirme eğitimleri mevcut.

Bireysel hizmetlerin altında kariyer koçluğu,sertifika programları(Yönetimi koçluğu sertifika programları,çalışma ve sosyal güvenlik müşavirliği sertifika programı,uygulamalı insan kaynakları yönetimi sertifika programı,dış ticaret yönetimi-yönetici sertifika programı,finansal yönetim uzmanlığı sertifika programı )yer alıyor.

Şirketin web sayfasında referanslar bölümü mevcut.Bu bölümde Tofaş,Profilo,Koç,Coca Cola,Ülker gibi güçlü firmalar yer alıyor.Bu bölümün hemen altında şirketin tam müşteri listesi de mevcut.Şeffaflık açısından şirketin web sayfasını çok başarılı buldum.Keşke her şirket böyle web sayfasında şeffat,açık olabilse.

şirketin web adresi:www.yordamhrc.com


Z Yönetim Danışmanlığı

Hizmet Yaptığı Alanlar:Yönetim hizmetleri başlığı altında
 • YENİDEN YAPILANDIRMA/ KURUMSALLAŞMA
 • PERFORMANS YÖNETİM SİSTEMLERİ
 • STRATEJİK YÖNETİM SİSTEMLERİNİN KURULMASI
 • ŞİRKET VE SEKTÖR SWOT ANALİZLERİ
 • FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI
 • BENCHMARKING (KIYASLAMA)
 • YALIN ÜRETİM
 • TOPLAM VERİMLİ BAKIM
 • HATA TÜRLERİ ANALİZİ
 • 6 SİGMA
 • TEDARİKÇİ YÖNETİM SİSTEMİ
 • İSTATİSTİK PROSES KONTROL SİSTEMİ
 • ÜRETİM VE HİZMET MALİYETLENDİRME SİSTEMİ (MALİYET MUHASEBESİ)
 • DEĞİŞİM MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMALARI
 • VERİMLİLİK MÜHENDİSLİĞİ
 • AB PROJELERİ
 • PAZAR ARAŞTIRMALARI
 • TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ
   
  yer alıyor.Ayrıca bunların dışında eğitim hizmetleri,ürün belgelendirme gibi hizmetler de mevcut.
   
   şirketin web adresi:www.zyonetim.com.tr 

6 Şubat 2010 Cumartesi

İş Tanımları-III

İş Geliştirme Uzmanı


Dezavantajlı adaylar için görevlendirmeyi düzenler ve iş eğitimi üzerinde fırsatları geliştirir:İşlerden hariç tutulan aday çalışanlara standartları uyarlamada yardımcı olur.Çalışanların etkinliğini gösterir ve görevlendirmenin ürün kazanımlarının durumunu kronik olarak açıklanmış işlerle atıl bırakılır.Problemler,şikayetler,güncel yerleşik dezavantajlı uygulamaların süreci hakkında çalışanlar ile ilişkileri saptar ve düzeltme eylemlerini önerir.Yaygın oranlarla kurulu ücret cetveli oranlarında çalışanlara yardımcı olur.Çalışanlarla iş eğitimi programı fırsatlarında yükseltir,geliştirir ve sınırlama koyar ve y azılı sözleşmelerde yardımcı olur.İş-hazırlık durumuna dezavantajlı uygulamaları getirmeyi kolaylaştırma üzerinden destek servislerinin geliştirilmesinde yardımlar için ihtiyaçları açıklar.Çeşitli medya araçları üzerinden iş,işgücü, ve eğitim programı hakkında genel bilgileri haber verir.İş arama ve mülakat tekniklerinde uygulamaları talimat edebilir.


Bilgi Uzmanı


Bilgisayar veritabanından belirli verilerle yönetimin veya alıcıların,istemcilerin ihtiyacını karşılamak için bilgi sistemini tasarlar,elektronik veri süreç prensiplerinin bilgisini,matematik ve bilgisayar kapasitelerini kullanımını sağlar:toplama,organize etme,yorumlama ve sınıflandırma için metotlar ve prosedürler tasarlar ve geliştirir.Girdilerde problemi çözümleme,depolama,bilginin geri alımı için alternatif tasarımlar geliştirir.Bilgi biliminin spesifik bir alanında özelleşebilir,bilimsel veya mühendislik araştırması veya spesifik bir alanda business(işletme bilimi),tıp,eğitim,astronomi veya veri madenciliği bilimi gibi.


Yatırım Analisti


İş,endüstri,ekonomik durumları tahmin üzerinden finansal bilginin analizi yapar,bir yatırım kararını vermek için.Şirketin finansal yapısını toplar ve analiz eder,endüstri,düzenleyici ve ekonomik bilgi, ve finansal dergiler ve gazetelerden. Fiyat,kazanç,istikrar ve yatırımların gelecek trendleri konusunda verileri yorumlar.Yatırımlara uygun yatırım riskleri ve ekonomik dalgalanmalarda güncel ve uzun dönem trendlerini tarif etmede kullanılan veriyi özetler.Bilgisayar kullanımıyla raporları göstererek tablolar ve grafikler çizer.Şirket için yatırım zamanlamasını ve satın al-sat emirlerini önerir.Brokerlarla görüşebilir ve şirket politikasına göre şirket için yatırım satın alabilir.Yönetimin yatırım politikasına değişiklikler önerebilir.Özel bir yatırım alanında uzmanlaşabilir ,bono,hammadde,öz sermaye,döviz veya portföy yönetimi gibi.


Lojistik Mühendisi


Verimliliği ve ürünlerin,sistemlerin veya ekipmanın üretim veya servisi için ilgili ekonomik desteği sağlayan lojistik teknolojisi ile taşeronlar,yönetim ve müşterilerin ihtiyacını karşılama üzerinden tasarlanmış program faaliyetlerini yönlendirir ve koordine eder:sözleşme taahhütlerini,müşteri spesifikasyonlarını,tasarım değişimlerini ve diğer verileri analiz eder ve ürünün yaşam çevrimi üzerinden kavramsal safhasından lojistik program faaliyetlerini geliştirir.Program faaliyetlerini geliştirir ve uygular,taşeronların girişimlerini,üretim departmanlarını ve servis personeli alanını koordine eder,lojistik bölgesindeki problemleri çözümler,sözleşme taahütlerini karşılamasını garanti etme amacıyla.El kitaplarının hazırlığını,bültenleri ve bilgi sistemlerini lojistik desteği temin etme ve tedarik etme üzerinden geliştirir ve başlatır.Parçaların standardizasyonu üzerinde lojistik faaliyetlerini genişletmek amacıyla verileri derler.Lojistik destek aralıklarını ve zaman aşamalarını belirler,operasyonel alanın yerleşiminden problemleri ortaya çıkarır, ve diğer faktörleri çevre ve personeli etkileyen insan faktörleri gibi.Lojistik destek fonksiyonları için özel araştırma ve teknik çalışmaları yürütebilir.Analizler için bilgisayar desteklerini,simulasyonu veya bilgi sistemlerini ve dökümanları kullanabilir.

Bulut Bilgi İşlem ile Maliyetlerinizi Düşürün

Özellikle küçük ve orta ölçekli kobi şirketleri için ideal olan bir bilgi işlem sistemidir.Bilgi işlem departmanında IT danışmanı,donanım,network,sunucuların bakımı gibi konulara para ödemeden bütün bilgi departmanı işlemlerinizi Bulut Bilgi İşlem (Cloud Computing) olarak adlandırılan web 2.0 teknolojisi üzerinden çalışan bu bilgi işlem servisiyle gerçekleştirebilirsiniz.Ayrıca yazılım lisansı satın almaya gerek kalmadan bulut bilgi işlem web servisi üzerinden ihtiyacınız olan yazılım paketlerini de kiralayarak kullanabilirsiniz.ERP paket programı,CRM,Stok yönetimi,insan kaynakları yönetimi gibi çözümler sunan yazılımları Bulut Bilgi İşlem servislerinde bulmak imkanınız var.


Erzincan'daki Global Kobi toplantısında TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz Bulut Bilgi İşlem sisteminden şöyle söz ediyo:"Bu sistem kullandıkça öde mantığına dayanıyorve başlangıç maliyetlerini ortadan kaldırıyor.Kullandıkça ödüyorsunuz,ihtiyacınız olanı alıyor ve ihtiyaç duymadığınız hizmeti her zaman bırakabiliyorsunuz.Yani Bulut Bilgi İşlem,Kobi'lerimizin yazılım ihtiyaçlarını hızlı,pratik,zahmetsiz ve en önemliside hesaplı olarak,karşılamasına imkan tanıyor" dedi.


Dilerseniz Türkiye'de Bulut Bilgi İşlem servisi veren bilişim firmalarına göz atalım.


Sun Microsystems


Sun Bulut Bilgiişlem Bölümü; kanıtlanmış, açık, esnek ve ölçeklendirilebilir bir bulut platformuna kolay ve düşük maliyetli erişim sunmak amacıyla Temmuz 2008’de kuruldu. 25 yıldan uzun süredir açık kaynağa bağlılığı, güçlü topluluklar yaratmasıyla ve “Ağ Bilgisayardır” vizyonu ile Sun, bulut bilgiişlem teknolojisini kullanmak isteyen şirketler için ideal çözümler sunuyor. Sun, Java, OpenSolaris, ZFS, Dtrace, GlassFish, xVM VirtualBox ve şimdiden bulut çözümlerinin en önemli açık kaynak veritabanı olan MySQL gibi yazılımların da aralarında bulunduğu açık kaynak yazılımları ve bulut bilgiişlem teknolojilerine olanak veren lider sunucu platformları sağlıyor.


detaylı bilgiyi bu adrese tıklayarak alabilirsiniz.

Unilever Şirketini Keşfedin

www.discoverunileverturkey.com sitesi üniversite öğrencilerine Unilever kültürü,fonksiyonları,çalışma koşulları ve Unilever'da çalışanlar hakkında bilgi edinme  fırsatı sunuyor.Site içerisinde müşteri geliştirme,insan kaynakları,pazarlama,finans,arge,tedarik zinciri gibi farklı fonksiyonları ziyaret edebilmek ve bilgi alabilmek mümkün.Sitenin giriş penceresinde öncelikle register dan kayıt olmanız gerekiyor.Okuduğunuz üniversiteyi,bölümünüz gibi bilgileri yazdıktan sonra kayıt oluyorsunuz.Site flash tabanlı olarak hazırlanmış.Girişte genç bir adam size İngilizce Unilever şirketini tanıtıyor.Ayrıca sitede Unilever yönetim kurulu üyelerinin ve yöneticilerin hikayelerini kendi ağızlarından detaylı bir şekilde dinleyebilirsiniz.

3 Şubat 2010 Çarşamba

Kötü maliyetler ve şirketler vaka analizleri

Çoğu şirket reklam,eğitim,pazarlama gibi ilk gözden çıkarılacabilecek kalemlerde kısıntıya gidiyor.Müşteriye değer sağlayan ve müşterinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik iyi maliyet kalemlerinde yapılan kısıtlamalar,uzun dönemde şirketlerin zararına sonuçlanabilir.Bunun yerine şirket içinde kötü maliyet kalemlerini bulup onlardan kurtulmak uzun dönemde çok daha yararlı görünüyor.

Örneğin Coca-Cola kötü maliyetler yerine müşteriye değer katan maliyetlerde kısıntıya giderek hata yapmış çarpıcı bir örnek.Şirket 90’lı yılların başında Asya ekonomik krizi nedeniyle problemler yaşamaya başladı.Bu soruna çözüm olarak genel ve idari masraflarda kısıntıya gitti.Bu hamleyle 1997’de karını %65 artırdı.Ancak çok değil 1 yıl sonra genel ve idari masraflarda yapılan kısıntının etkisiyle piyasaya yeni ürün sunamadı.Bunun sonucunda da 90 lı yılların ortalarından itibaren Pepsi,Coca Cola ya göre özellikle Amerika dışı pazarlarda büyük Pazar payı elde etti.Coca Cola nın gelirlerindeki büyüme,yıllık %7 den % 3 seviyelerine geriledi.

Nokia 1992-2000 yılları arasında %88 lik bir büyümeye imza atarak en yakın rakiplerinden Motorola’nın %33 lük büyümesinin çok üstüne çıktı.Nokia’nın farklı yaptığı şey işe müşterilerin cep telefonunu bir moda aksesuarı gibi gördüklerini keşfetmesi ve buna yönelik çalışmalar yapması oldu.Kolay kullanılabilen ve şık gözüken telefonlar üretmek için para harcamaya başladı.Tüm telefonlarında standardizasyona giderek de başka şirketlerin dikkat etmediği “kötü maliyetlerinden” kurtuldu.Her telefonun iç yapısını da aynı tuttu.Diğer şirketlerin aksina daha az satınalma gerçekleştirdi.Tüm bu maliyet kısıntılarının sonucunda ise müşteriye değer katan AR-GE,dizayn ve marka geliştirme çalışmalarına bütçe ayırdı ve müşteri gözünde fark yaratmayı başardı.

Dünyanın önde gelen çelik üreticilerinden Nucor da bu anlamda başarılı örneklerden.Nucor,kendi müşterisi için önemli olanın düşük fiyat olduğunu biliyordu.Bu nedenle AR-GE’ye büyük önem verdi.Tüketicileri için daha az önemi olan ürünün kalitesini arttırmaya yönelik maliyetleri kıstı.Bunları kötü maliyet kalemleri olarak gördü.2000 yılına gelindiğinde Nucor,her kaliteden çeliği oldukça düşük fiyata üretmeyi başardı ve rakiplerine fark attı.

Türkiye’deki 8 şirket kötü maliyetlerden nasıl kurtuldu?.

*Efes Pilsen 2006’da 15 bira fabrikasının bulunduğu pazarlarda,rakiplerini inceleme altına aldı.Yapılan karşılaştırma sonucunda,işgücü,bira firesi,hektolitre başına yakıt gibi maliyetlerden tasarruf sağladı.Şirket bira üretiminde en büyük kalemlerden biri olan malt üretimini kendi bünyesinde yapmaya başlayarak,dünya malt fiyatlarındaki dalgalanmalardan etkilenmemeyi başardı.

*Eti kötü maliyetlerden kurtularak son 7 yılda 37 milyon euro’luk bir kazanç elde etti.Toplam verimlilik yönetim sistemi sayesinde tüketici şikayetlerinde %44,arızalarda %81 oranında azalma sağladı.

*Henkel Kozmetik Portföy kalemlerinde optimizasyona gitti.Toplam işe katkısı az olan SKU ları düzenli olarak azaltmayı sürdürdü.Lojistik maliyetlerini azaltmak adına geçtiğimiz 2 yılda tüm bölge depolarını kapattı,sevkiyatı merkezi haline getirdi

*Koton 2000 de şirketin değer zincirini belirledi.Bu kapsamda bazı faaliyetleri outsource etti.Bunların başında üretim faaliyetleri geldi.Son 3 yıldır merkezi gider yönetimine geçen şirket,satın alma konusunda da verimlilik sağladı.

*Tamek AR-GE çalışmasıyla ürün kalitesini bozmadan doğru maliyetin yakalanması,üretimde fire oranlarının düşürülmesi,satışta iade oranlarının azaltılması ve rekabet şartları gereği kar etmeyen ürünlerin liste dışı bırakılmasıyla kötü maliyetleri azalttı.

Vestel Enerji ve doğal kaynakları verimli kullanarak buradan elde ettiği geliri müşteri memnuniyetini artırmak için kullandı.Müşterilerine elektronik ve beyaz eşya servislerini tek bir çatı altında sunmaya başladı.Saha yönetimi konsolide ederek de verimlilik elde etti.

*Yeşim Tekstil 2006 yılından bu yana “Yalın Üretim ve Yönetim” sistemini uyguluyor.Bu çerçevede imalat birimlerinde yalın bantlar oluşturdu.Yeni bantlarla tamamen müşteri talebinden hareketle imalat yapmaya başlayan,minimum stokla çalışan,minimum hareketi münkün kılacak şekilde tasarlanmış imalat üniteleri tasarlandı.Yalın bantlarında tamir,ikinci kalite,model dönüş süreleri ve beklemelerden doğan kayıpların azalması,tek parça iş akışı olarak üretimin gerçekleşmeye başlamasıyla şirket verimlilikte %20 artış gözledi.Yalın imalat bantları konvansiyonel dikiş bantlarının sağlayamadığı ölçüde esneklik,üretimin ve kalitenin takibinde kolaylık sağladı.Bu esneklik ve takip imkanıyla şirketin ikinci kalite oranları %3 ler seviyesine geriledi.

*YKM 2007 yılında başlattığı müşteri odaklı yeniden yapılanma programı ile iş süreçlerini yeniden tasarladı.Bu çalışmaların sonucunda enerji,haberleşme,kırtasiye,seyahat giderleri,mağaza teşhir ürünleri,temizlik gibi kalemlerde iyileştirmeler yaptı.

Kaynak:capital dergisi ağustos 2009

Petrol Ofisi ve Büyüme Planı-Vaka Analizi

Petrol Ofisi,Türkiye’nin en büyük 2. şirketi.Dev cüssesine karşın şirket büyümede hep hızlı adımlar attı.2008 yılında hep hızlı adımlar attı.Net satışlarını %28.2 arttıran şirket,%35 olan Pazar payını %36 ya artırdı.2008 yılı sonu itibarıyla 17 milyar 202 milyon tl lik ciroyu aşan Petrol Ofisi,bugün değişen koşullarda birlikte büyüme konusuna daha hassas yaklaşıyor.Cirosunu artırmaktan çok karlılığa odaklanıyor.Kötü maliyetlerden kurtulup hafiflemek ve daha fazla Pazar payı yerine “karlı Pazar payı” elde etmek öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.Petrol Ofisi CEO su Melih Türker “Petrol Ofisi’nin toplam akaryakıtlarda Pazar payının çok önemi yok.Önemli olan karlılığı ve verimliliği artırmak.Hedefimiz Pazar payımızı bugünkü seviyelerde koruyarak karlılığımızı büyütmek” diyor.


Türker hedefe ulaşmaya çalışırken ticari anlamda beklentisini karşılamayan bazı segmentlerden çıkacaklarını,network’larında yer alan 3 bin 200 istasyonda verimliliği arttıracaklarını ve her alanda güçlü bir masraf yönetimi yapacaklarını söylüyor.


Özellikle yapısal masraf yönetimine ağırlık verdiklerini ifade eden Türker,bu anlamda yaptıklarını da şöyle anlatıyor “tek,tek kalem kalem,gün gün maliyetlere bakıyoruz.Başka çaremiz yok.Yani bir şey olduğunda şunu kes,bunu kes demiyoruz.Her gün masraf bazımızı kontrol ediyoruz.Neremizde yağ daha fazla ona bakıyor,onu nasıl daha kara döndürebiliriz diye düşünüyoruz.


Uzun vadede Türkiye’nin en iyi perakende satış organizasyonu haline gelmeyi planlayan Petrol Ofisi,bölgesel güç olma hedefinden de vazgeçmiş değil.Ancak bu noktada ayağını gazdan çekmiş durumda.Hala fırsatları takip ettiklerini belirten Türker,bununla birlikte bir atılım yapmak için doğru pazarın ve doğru karlılıkların olması gerektiğini ifade ediyor.


CEO Melih Türker’in diğer analizleri şöyle:


*Petrol ürünlerinde ciro ve satış rakamlarını etkileyen 2 unsur var.Bunlardan birisi petrol fiyatları,diğeri de ekonomideki büyüme.Geçen yıl 2008 de ham petrol fiyatları 140-150 dolara kadar çıktı.Cirolar çok büyüdü.Bugün (2009 ağustos) petrol 60 dolar civarında.


Türker Petrol Ofisi şirketinde planlama sürecinin ağustos ayında başladığını ve kasım ayında sona erdiğini belirtiyor.2008 yılında bu sürecin daha uzun sürdüğünü ve yıla başlamadan yaklaşıj 4-5 kere planlarını revize ettiklerini söylüyor.


*Kötü maliyet yönetimini gidermek için şirket tek tek,kalem kalem,gün gün maliyetlere bakıyor.Ekonomik sıkıntı olduğu zamanlarda yatırımlardan ve insan kaynaklarından hiç vazgeçmediklerini belirtiyor.2008 yılının ilk çeyreğinde Batman ilinde bir depo açtıklarını,sıkıntının göbeğinde orada yeni bir istihdam alanı oluşturduklarını belirtiyor.


*Şirket yatırım kalemlerini şöyle sınıflandırıyor.Portföylerini çeşitlendirmek ve dikey entegrasyon anlamında arama üretime yaptıkları yatırımlar 1.sırada geliyor.Akçakoca şirketin Türkiye’de en büyük doğalgaz üretim sahası.Orada TPO’dan sonra ikinci en büyük ortak Petrol Ofisi.2009 yılında şirket buraya 55 milyon dolar yatırım gerçekleştirmiş.


2.en büyük yatırım kalemi şirketin istasyon ağı.Petrol Ofisi’nin 3 bin 200 ün üstünde istasyonu var.En yakın rakiplerinin istasyon sayısı 1200 civarında.Türker kontrat yenileme ve yeni istasyon yatırımlarının rakiplere kıyasla daha çok olduğunu belirtiyor.


3. önemli yatırım alanı lojistik ve altyapı.Şirket operasyonları için depolarına,tesisatlarına,tanklarına,lojistik altyapıya yatırım yapması gerekiyor.Batman’daki terminal bunun en önemli örneği.Ayrıca Marmara Ereğlisi tarafında ciddi bir terminal projeleri varmış.


*Şirketin gelirlerinin işlere dağılımı da şu şekilde oluyor.Şirketin en büyük geliri perakende satışlar yani istasyonlardan geliyor.Gelirin % 70 i perakende satışlardan oluşuyor diğer kalanı da ticari satışlardan…Ticari satışlarında içinde havacılık,deniz satışları,toptan satışlar var.


*Türker sektör içi rekabeti de şöyle tarif ediyor:Türkiye’de inanılmaz kıran kırana bir rekabet var.7 yıl önce 13-14 dağıtım şirketi vardı,bugün 52 dağıtım şirketi bulunuyor.Türkiye’de akaryakıt sektöründe girme çıkma bariyerleri yok denecek kadar az.O yüzden 52 şirket var.Müthiş bir rekabet oluyor.Bu ortam içinde Pazar paylarını,bu büyüklüğü,bu ekonomi skalasını koruyup karlılığı arttırabilmek büyük başarı.


*Şirketin büyümenin planını ana hatlarıyla şöyle çiziyor. 1.Karlı ve sağlıklı büyüme var mı?.2.İstikrarlı liderlik var mı?.3.Masraf bazı rakiplere göre nasıl?.


kaynak:capital dergisi 2009 ağustos

Sektörlerinde En Büyük Cirolu Şirketler

Bu araştırma 2008 yıl sonu rakamları baz alınarak yapılmıştır.Ben yaklaşık değerleri verdim detaylı bilgiyi capital 2009 ağustos dergisinde bulabilirsiniz.En büyük şirketler listesinin 1.sırasında yer almak yanılmayın şirketin sektöründe en başarılı olduğunu göstermez.Bu veriler ciro miktarları baz alınarak yapılmış.Aralarında zarar eden şirketler de var Petkim gibi.Bir şirketin başarısı için en önemli ölçüt karlılığıdır.Bunun yanısıra kaliteli ürün,kaliteli servis,müşteri memnuniyeti,ihracat başarısı gibi farklı ölçütlerin senteziyle çıkarılabilir.Yani hangi şirketin hangi sektörde en başarılı olduğunu bulabilmek oldukça zor bir karar verme sürecidir.Farklı ölçütler çeşitli karar verme metotlarıyla kıyaslanarak,ağırlıklandırılarak belki bir sonuca varılabilir.Tabii ki doğal olarak her şirket kendine göre başarılı olduğunu söyler.Gelecek yıllarda da başarılı olmayı hedefler.Bir şirketi hayatda tutan en büyük can damarlarından biri de gelecekteki hedefleridir.Bu can damarı kesildiği zaman şirket iflas etmeye karşı yenik düşer ve oyundan çekilir.


Bilişim


KVK Teknoloji Ürünleri
Ciro:2 milyar 53 milyon tl
İhracat: açıklanmadı
Çalışan sayısı:192


Cam-Seramik


Şişecam
Ciro:3 milyar 743 milyon tl
İhracat:1 milyar 444 milyon dolar
Çalışan sayısı:17.983

ÇimentoNuh Çimento
Ciro:851 milyon 367 bin tl
İhracat:48 milyon 688 bin dolar
Çalışan sayısı:946


Demir-Çelik


Ereğli Demir-Çelik


Ciro: 6 milyar 808 milyon tl
İhracat:1 milyar 211 milyon dolar
Çalışan sayısı:14.687

ElektrikHes Hacılar Elektrik Sanayi


Ciro:676 milyon 869 bin tl
İhracat:131 milyon 57 bin dolar
Çalışan sayısı:874

ElektronikArçelik


Ciro:6 milyar 775 milyon tl
İhracat:2 milyar 864 milyon dolar
Çalışan sayısı:17.000


Enerji


Tüpraş


Ciro:30 milyar 404 milyon tl
İhracat:4 milyar 484 milyon dolar
Çalışan sayısı:4050

Gıda-İçecekAnadolu Efes Biracılık


Ciro:3 milyar 668 milyon tl
İhracat:açıklanmadı
Çalışan sayısı:açıklanmadı

İlaçNovartis Sağlık Gıda


Ciro:863 milyon 77 bin tl
İhracat:açıklanmadı
Çalışan sayısı:1130

İlaç DağıtımıHedef Alliance Grup


Ciro:5 milyar 16 milyon tl
İhracat:4 milyon 150 bin tl
Çalışan sayısı:10.659

İnşaatENKA İnşaat


Ciro:9 milyar 22 milyon tl
İhracat:açıklanmadı
Çalışan sayısı:23.892KimyaPetkim


Ciro:2 milyar 320 milyon tl
İhracat:açıklanmadı
Çalışan sayısı:2612
Lastik


Brisa


Ciro:772 milyon 203 bin tl
İhracat:191 milyon 613 bin dolar
Çalışan sayısı:1565


Lojistik


Unsped Paket Servisi


Ciro:353 milyon 769 bin tl
İhracat:33 milyon 794 bin dolar
Çalışan sayısı:2928


Makine


Arçelik-LG Klima Sanayi


Ciro:708 milyon 834 bin tl
İhracat:193 milyon 575 bin dolar
Çalışan sayısı:1310


Metal


Sarkuysan


Ciro:1 milyar 782 milyon tl
İhracat:493 milyon 857 bin dolar
Çalışan sayısı:782

OtomotivFord Otosan


Ciro:7 milyar 6 milyon tl
İhracat:3 milyar 736 milyon dolar
Çalışan sayısı:8064


Perakande


Migros


Ciro:5 milyar 73 milyon tl
İhracat:169 milyon 562 bin dolar
Çalışan sayısı:10.011


Plastik


Fırat Plastik


Ciro:997 milyon 737 bin tl
İhracat:184 milyon 763 bin dolar
Çalışan sayısı:1478

Tekno-PerakendeGenpa Telekomünikasyon


Ciro:1 milyar 799 milyon tl
İhracat:açıklanmadı
Çalışan sayısı:644

Tekstil KonfeksiyonKordsa


Ciro:1 milyar 140 milyon tl
İhracat:açıklanmadı
Çalışan sayısı:açıklanmadı


Telekom


Türk Telekom


Ciro:10 milyar 194 milyon tl
İhracat:açıklanmadı
Çalışan sayısı:34.700

UlaştırmaTürk Hava Yolları


Ciro:6 milyar 123 milyon tl
İhracat:açıklanmadı
Çalışan sayısı:14.072

İş Tanımları-II

Kalite Güvence Analisti


Yeni veya uyarlanmış yazılım programlarını değerlendirir ve test eder ve yazılım geliştirme prosedürleri programların fonksiyonlarını kullanıcı gereksinimlerine göre gerçekleştirir. program tasarımı ve ürün değerlendirme için yazılım ekonomik ve etkin bir kaliteye erişmesine doğru; kalite standartlarını yazar,yeniden inceler, ve test prosedürlerini gerçekleştirir.dökümantasyon,diyagram,akış ve tablo içeren şayet kullanıcı isteğine göre işleyecekse yeni veya uyarlanmış programı gözden geçirir.Önerilen programı programcılara geliştirir ve düzeltir.Program proses hatalarını açıklamaya göre bilgisayar işlem günlüğünü gözden geçirir. Sonuçların,doğruluğun,güvenilirliğin,kurulu standartlara uyum sağlamanın geçerliliği için test programına göre bilgisayara talimatları girer. Hata kodlarını veya programın kesintisini saptamaya karşı bilgisayar monitör ekranını program testi boyunca gözetler ve hataları düzeltir.Kurulum standartları,kullanıcı uygulamaları ve önerilen yenilemeler arasında farklılıkları standartları eşleştirmeye göre açıklar.Kullanıcı talebinin yerini saptamada testleri ayarlar.ve programın kurulumun takip eden program işlem hatasını düzeltir.Uygunluk testlerini satıcı temin programlarıyla yönlendirir.Program performansını uygulama sonrası gözlemler ve işlemin etkinliğini sağlar.Program testi,değerlendirmeyi ve düzeltmeyi tanımlamaya göre dökümanları kayıt altına alır.Esneklik için yazılım veya yazılım artırılmasını önermeyi değerlendirebilir.Yeni prosedürleri oluşturmayı veya var olan prosedürleri değiştirmeye karşı programlar yazabilir.Program kullanıcılarına yazılım eğitimi yapabilir.Kalite Kontrol MühendisiEndüstriyel süreçler,malzemeler ve ürünler için kalite standartlarının bakımıyla,uygulamayla,geliştirmeyle ilgili faaliyetleri planlar ve yönlendirir. Mühendislik alanlarında bilgi kullanımı, muayene,test ve değerlendirme için standartları ve metotları geliştirir ve başlatır.Kayıt,değerlendirme,kalite ve güvenilir bilgiyi raporlama için örnekleme prosedürlerini planlar ve tasarlar ve formları geliştirir.Üretim ekipmanı ve testinin,ölçümün,analitik ekipman ve departmanların kesinliğini ve doğruluğunu değerlendirmek amacıyla programları kurar.Uyumsuz malzemenin idaresi için metotları,prosedürleri geliştirir ve uygular ve metotları maliyet ve güvenilirlik değerini biçmeye göre planlar.Kalite kontrol mühendisliğinin alanlarında uzmanlaşabilir bu alanlar tasarım,gelen malzeme,proses kontrol,ürün değerlendirme,ürün dayanıklılığı,stok kontrol,ölçme bilimi,otomasyon test,yazılım,arge ve yönetim uygulaması gibidir.Kalite kontrol programını da yönetebilir.

Stok YöneticisiMiktarın,cinsin,malzemenin değerinin,ekipmanın,malların kayıtlarını derler ve sağlar veya şirketde stokları karşılar:sayılabilen malzeme,ekipman,mal veya stokta tedarikleri ve stok kayıtları,manuel veya bilgisayar kullanımına göre toplam kayıtların bilgisini elde eder.Ofis kayıtları üzerinden stokları karşılaştırır veya kayıtlardan satış emirleri,üretim kayıtları gibi fiyatları hesaplar veya güncel stok bilgisini elde etmek için faturaları çıkarır. Stoğun fiziksel miktarı karşısında büro işlemlerini doğrular ve işlemde veya sayımda hataları düzeltir veya sorgular ve tutarsızlıkların nedenlerini raporlar.Hasılatın üzerinde veya malzemenin ödeme miktarını,ekipmanın,malın veya tedariklerin veritabanını derler ve stok bakiyesini,fiyatını,maliyetini hesaplar.Raporları hazırlar,stok bakiyesi,fiyat listeleri ve kısa dönemler gibi.Tükenmiş parçaların listesini hazırlar ve kusurlu veya kullanılamayan parçaların muayenesini tavsiye eder.


Sistem Analisti


Süreci otomatikleştirmek veya var olan bilgisayar sistemini geliştirmek amacıyla kullanıcı ihtiyaçlarının,prosedürlerin,problemlerin analizini yapar:Organizasyonel birimlerin personelleriyle görüşmesi danışması ;güncel işlemsel prosedürleri analiz etmeyi,problemleri ayrıntılandırmayı ve girdi çıktı gereksinimlerini belirlemeyi öğrenmesini gerektirir.Kullanıcı gereksinimlerinin,program fonksiyonlarının ayrıntılı tarifini yapar ve bilgisayar programını geliştirme veya değiştirmeye karşı gerekli adımları düzenler. Talep edilen program veya program değişikliği var olan sistemle mümkünseyi belirlemek adına bilgisayar sistem kapasitelerini yeniden gözden geçirir,iş akışını ve çizelgeleme limitlerini de.Var olan bilgi süreci işlemi sistemlerini etkinliğini değerlendirmek adına üzerinde çalışır.Üretimi veya gerekli iş akışını geliştirme üzerinden de yeni sistemler kurar.İş akış şemalarını düzenler ve ayrıntılı işlemlerde belirlinginleştirme için diyagramları çizer.Güncel ve planlanmış gereksinimleri sağlamak için yeni bilişim sistemlerinin geliştirilmesi üzerinden çalışmaları yönlendirir.Teknik raporları,bildirileri,program geliştirmenin dökümanı olarak manuel talimatları planlar ve hazırlar.Uygulama sonrası sistemi sürdürme için sistemi günceller ve hataları düzeltir.İş akışları,proje ayrıntıları ve programlama ile ilgili iş problemlerinin çözümünde bilgisayar programcısına yardımcı olabilir.Projelerin tamamlanması için maliyet tahminleri ve zamanlarını hazırlayabilir.Programları geliştirmek,test etmek,kurmak ve değiştirmek için diğer işleri yönlendirir ve koordine eder.


İş Analisti


Organizasyonun personelini,yönetimini ve yönetim fonksiyonlarını rahatlatma adına meslek bilgisini toplar,analiz eder ve hazırlar:çalışmanın tipini,faaliyet alanını,amacını belirlemek üzere yönetimle görüşmeler yapar.Güncel meslek iş veritabanı üzerinde çalışır,dağıtım raporlarını,organizasyonu ve akış şemalarını ve çalışma için gerekli arka plan diğer bilgileri derler.İş ve işçi gereksinimlerini belirlemek amacıyla işleri gözlemler ve işçiler ve yönetim personeliyle görüşme yapar İş veritabanını analiz eder,işlerin ve işçilerin fiziksel,mental,eğitim ihtiyaçları gibi ve yazılmış özetleri hazırlar iş tanımları,iş spesifikasyonları ve kariyer ilerlemesi gibi.Değerlendirme veya metotları geliştirme ve askere alma,seçme,terfi,değerlendirme ve işçileri eğitme ve ilgili personel programlarının idaresi için üzerinden geliştirilmiş iş veritabanından yararlanır.İş posizyonlarını sınıflandırma işi de yapabilir.(Devlet,kamu kuruluşlarında)


kaynak:carierplanner.com

2 Şubat 2010 Salı

İş Tanımları-I

Üretim Planlamacı


Üretim Planlama departmanı altında şu pozisyonlar çalışabilir:Üretim planlama uzmanı,Üretim planlama sorumlusu,Üretim planlama müdürü,üretim planlama şefi,üretim yöneticisi.
Endüstriyel üretim veya ticari ürünler için üretim çizelgemelerini planlar ve hazırlar: satış tahminlerine veya müşteri siparişlerine göre gönderilen tarihleri zamanında karşılayabilmek için ana üretim çizelgesini her işlemin sıralamasını ve başlangıç bitiş zamanını düzenler .Ürün spesifikasyonlarını ve fabrika kapasite verisini analiz eder,üretim süreçlerini,araçlar ve insan kaynakları gereksinimlerini belirlemek için matematiksel hesaplamaları işler.Önceden kurulmuş üretim sıralamaları ve başlangıç bitiş zamanlarına göre her bir departman ve operasyon için iş akışını planlar ve çizelgeler.Üretimin sıralamasını,montajını,kurulumunu ve üretim işlemlerini, üretim çalışanlarının idaresi için planlar.Atanmış projelerin durumunu belirlemek için departman yöneticileriyle görüşür.İşlemleri hızlandırmak adına görülemeyen koşulları karşılamak için çizelgelemeyi erteler ve değiştirir.Ürün raporlarını hazırlar.Gerekli malzemeler,araçlar ve ekipmanın listesini düzenleyebilir.Malzemeleri,araçları,ekipmanları elde etmek için satınalma siparişlerini düzenleyebilir.Üretim Yöneticisiİşçilerin faaliyetlerini yönetir ve koordine eder.Bu işçiler üretim metotları,ürünler ve proseslere 2 veya daha fazla metal üretim prosesi,talaşlı imalat,metal biçimleme,montaj ve kaynak işlemini uygular.İş metotları ve prosedüre göre çalışanları eğitir.Ürünleri spesifikasyonlara uyum sağlaması için muayene eder ve makinaların kurulumunu yönetir ve düzeltmelerini,ayarlamalarını takip eder.

Proje MühendisiPlanlama,organizasyon,kontrol,bütünleşme ve atanmış sorumluluk alanı içinde mühedislik projesinin bitirilmesi için fonksiyonel yetkiyi yönetir,koordine eder ve uygular.Mühendislik programını planlar ve formüle eder ve poje gereksinimlerine göre proje personelini organize eder.Proje personelini özel seviyelere atamasını gerçekleştirir,teknik çalışmalar,ürün tasarımı,teknik planların ve spesifikasyonların hazırlığı ve ürün testi gibi seviyelere…
Ürün tasarımını gözden geçirir; mühendislik prensipleri,şirket standartları,müşteri kontrat gereksinimleri ve ilgili spesifikasyonlarla uyması için.Teknik gelişmeyle ilgili faaliyetleri,çizelgelemeyi ve mühendislik tasarımı ve test problemlerini çözümleme işlerini koordine eder.Tasarım değişimlerini,spesifikasyonlarını ve çizimlerini değerlendirir ve onaylar.Proje bütçesi harcamalarını kontrol eder.Geçici ve tamamlanmış proje raporlarını hazırlar.


Kalite güvence yöneticisi


Motor araçları,bileşenleri,parçaları muayenesi ve test etmesiyle meşgul olan işçilerin faaliyetlerini yönetir ve kontrol edebilir.Yönetici bunu yaparken kalite güvence standartlarını ve prosedürlerini uygular. Muayeneler ve testleri yönlendirmenin,işlemleri sıralamanın ve iş atamalarının metotlarını belirlemek için kalite güvence talimatlarını gözden geçirir,montaj spesifikasyonlarını ve üretim çizelgelerini de. Kurulu ve düzenleyici standartları karşılamayı temin etmek için kalite güvencesi muayene ve testinde işçileri düzenler.Yeni işçilerin belirli pozisyonlara tahsisi için eğitimini sağlar.Raporları gözden geçirir,kalite güvence,üretim,yönetim ve mühendislik personelini dikkate alır.


kaynak:www.careerplanner.com

Endüstri Mühendisi Nedir,Ne iş yapar?.

Hep endüstri mühendisliği nedir sorusuyla karşılaşırız.Aslında sorulması gereken soru endüstri mühendisi necidir?.Asıl olan insandır.Endüstri Mühendisliği sadece genel bir isimdir,bir mühendislik disiplinidir.Aşağıdaki maddelerde endüstri mühendisi necidir,ne iş yapar sorusuna mükemmel bir cevap geliyor.İngilizcesi iyi olan orijinal adresinden ingilizcesini okuyabilir ben türkçeye çevirdim size kıyak geçtim :) Bu arada anlamadığınız maddeler olursa sormaktan çekinmeyin elimden geldiğince kalıbıma göre anlatmaya çalışırım.

1 Şubat 2010 Pazartesi

Ücretsiz ERP programı ADempiere

ADempiere open source (açık kaynak) bir ERP uygulamasıdır.ADempiere ERP uygulama projesi Eylül 2006 da oluşturulmuştur.İş fonksiyonları olarak aşağıdaki uygulamaları içerir.


Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)
Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM)
Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)
Finansal Performans Analizleri
POS Bütünleşik Satış Noktası Çözümü
Bütünleşik Web Mağazası
Malzeme İhtiyaçları Planlama


Program java dilinde yazılmıştır.Windows,Linux,Unix,Mac işletim sistemlerinde çalışmaktadır.Programı kendi firmanıza göre özelleştirmek istiyorsanız Java programlama dili ve linux sistemleri kullanmalısınız.

Programı ücretsiz indirmek için tıklayınız


Programın windows kurulumu hakkında bilgi almak için tıklayınız


Programın fonksiyonel işlevi hakkında bilgi edinmek için tıklayın


Kullanıcı menüleri hakkında bilgi almak için tıklayın